Bridgeclub Filarski viert 60-jarig bestaan

HAREN - Bridgeclub Filarski, vernoemd naar bridgespeler, -boekenschrijver en -journalist bij het Utrecht Nieuwsblad Herman Filarski (1912-1982), viert komende zaterdag 7 oktober zijn 12e lustrum. Tijd om een aantal vragen te stellen aan voorzitter Jan Rake.

Kunt u zichzelf voorstellen? Mijn naam is Jan Rake, ik ben 74 jaar en sinds een jaar of vijf voorzitter van deze mooie club. Daarnaast bestaat het bestuur uit een penningmeester, een secretaris en twee algemene bestuursleden. Verder is er – heel belangrijk – een wedstrijdleider en een dame die het lief en leed binnen de club onder haar hoede heeft. Op deze manier hebben we heel korte lijntjes en proberen we alles op rolletjes te laten verlopen. We organiseren 52 weken per jaar bridgewedstrijden in Restaurant De Twee Provinciën aan de Meerweg in Haren op de grens met Paterswolde. Van begin september tot en met eind mei voor eigen leden en in de maanden juni, juli en augustus zomerdrives waarbij iedereen welkom is. De prachtige locatie, een geweldig uitzicht over het meer en nooit parkeerproblemen, levert zeker een belangrijke bijdrage aan de gestage groei van onze club. Wat zijn de hoogtepunten van de bridgeclub uit het verleden? De club is opgericht op 16 september 1957. Veel hoogtepunten heeft de club beleefd maar ook dieptepunten zijn ons niet bespaard gebleven. Tot de hoogtepunten kunnen onder andere gerekend worden de weekenden weg met de hele club om ergens in bijvoorbeeld Friesland met elkaar te gaan bridgen. Ook de diverse lustrums zijn zeker niet ongemerkt aan de club voorbijgegaan. Een dieptepunt was in 1986 bereikt toen een deel van de club zich afscheidde en verder ging als Bridgeclub 86. Deze vereniging bestaat ook nog steeds. Een ander belangrijk punt is dat we zijn aangesloten bij de Nederlandse Bridgebond (NBB). De leden betalen via de contributie een kleine bijdrage aan de bond. Voordeel is dat alle scores tijdens de wedstrijden automatisch en direct verwerkt worden en de uitslag binnen een paar minuten na afloop bekend is. Ook ontvangt ieder lid elke maand een goed gefundamenteerd bondsblad met veel nuttige informatie. Wij informeren onze leden nog extra per e-mail met een nieuwsbrief die ongeveer één keer per kwartaal uitkomt. Ook de website van elke bij de NBB aangesloten club is volgens een vast patroon ingedeeld en wordt zeer regelmatig door de leden geraadpleegd. Hoeveel leden telt de club anno 2017? Toen ik een jaar of 7 geleden lid werd hadden we ongeveer 36 leden, inmiddels is dit aantal gegroeid naar 92 leden. Deze groei is vooral gerealiseerd door mond-tot-mondreclame, maar ook aan het zomerbridge houden we ieder jaar een aantal nieuwe leden over. De club is dan ook financieel gezond. Wat betekent de bridgeclub voor de leden? Voor 90% van de leden betekent de bridgeclub een avond per week – de dinsdag dus – gezellig bridgen met en tegen mensen die je allemaal goed kent. Natuurlijk speel je voor de punten en wil iedereen graag winnen maar bij bijna iedereen staat de gezelligheid en de goede sfeer voorop. Om deze twee aspecten staat de Bridgeclub Filarski dan ook bekend. Voor het bestuur betekent dit: de omstandigheden creëren dat iedereen op dinsdag met veel plezier naar De Twee Provinciën komt. En dat lukt. Filarski is gevestigd in Groningen maar speelt in Haren? De club is statutair gevestigd in de stad Groningen maar speelt nu alweer een aantal jaren in, zoals gezegd, Restaurant De Twee Provinciën aan het Paterswoldsemeer. In vroegere jaren heeft de club ook op locaties in de stad gespeeld, onder meer in Huize Maas aan de Vismarkt. Veel leden komen per auto en dan is een locatie met goede parkeergelegenheid vandaag de dag een must. Zomerbridge doen we al heel lang. We hebben een groep van vijf vrijwilligers die elk jaar de gehele organisatie regelt. Publiciteit, reclame, prijzen, wedstrijdleiding, arbitrage, inschrijving, kortom alles wat er voor een avond bridge nodig is. En dat is een hele klus. Welke drives zijn er? Voor de zomerbridgedrives hebben we capaciteit voor 84 personen en regelmatig moet het bordje VOL tevoorschijn getoverd worden. De laatste zomerbridgedrive op 29 augustus werd gewonnen door het duo Thom van Schaik & Patrick Janmaat. Voor de eigen leden organiseren we elk jaar een aantal speciale avonden zoals een Sinterklaasdrive, Kerstdrive, einddrive en dergelijke. Voor iedereen die maar komen wil is de Nieuwjaarsdrive op de eerste zaterdag in januari altijd een goede start van het nieuwe jaar. IJs en weder dienende, want met de eigenaar van De Twee Provinciën hebben we de afspraak dat als er op het meer geschaatst wordt, de bridgedrive geen doorgang kan vinden. Wat vind u zo mooi aan bridgen? Dat elk spel anders is, je speelt elk spel met 52 kaarten – met klaverjassen maar met 32 kaarten – waardoor de verrassing en verdeling van de spellen onvoorspelbaar is. En elke avond speel je met je partner tegen zes andere koppels. Bijzonder is dat je ook met weinig punten – een slechte kaart bestaat bij bridge niet – ook goede resultaten kunt scoren, omdat de resultaten onderling met elkaar vergeleken worden. Wilt u nog wat kwijt aan de lezers? Bridgen moet je gewoon een keer proberen. Kijk op www.nbbclubsites.nl/club/12018: hier vind je alle relevante informatie over onze bridgeclub evenals de contactadressen. Een paar keer proefspelen kan altijd. Ook als je nog niet eerder bridge hebt gespeeld of er vijftig jaar of langer geleden mee bent gestopt, geen probleem. We hebben bridgeleraren die lid zijn van onze club. Op 16 september bestond onze bridgeclub zestig jaar maar we vieren het komende zaterdag 7 oktober, omdat in de maand september nogal wat leden met vakantie zijn. De feestcommissie heeft een mooi programma vastgesteld met onder meer: een clinic met iets leerzaams, een bridgedrive om de jubileumbeker en om 16.00 uur een feestelijke afsluiting met een drankje, hapje, prijsuitreiking en meer. Het belooft een heel mooie dag te worden. De tien geboden van Filarski
  1. Verzorg uw uiterlijk. Men moet de gehele middag of avond tegen u aankijken. 2. Zorg op tijd te zijn en onttrekt u niet aan de voorbereidingen die aan de bridgetafel noodzakelijk zijn.
  2. Wees voorkomend tegenover uw partner én de tegenpartij. Bridge is een spel – en geen oorlog.
  3. Prijs uw partner als hij iets goeds deed en vergeef hem, zelfs als hij een ernstige fout maakt; hij zal er daardoor minder gaan maken.
  4. Erken eens een eigen fout; het kan soms de lucht aanmerkelijk doen opklaren.
  5. Treur niet over een of meer slechte spellen want het bridgeleven begint praktisch elke tien minuten opnieuw.
  6. Wees een sportief verliezer, maar vooral ook een bescheiden winnaar.
  7. Geef de winnaars wat hun toekomt: de felicitatie met hun succes.
  8. Klets niet na afloop met anderen over uw partners vermeende slechte spel. Praat er later rustig met hemzelf (haarzelf) over.
  9. Bedank de wedstrijdleiding – deze werkte voor úw plezier. Uit: Topscore, Wedstrijdbridge met H.W. Filarski (1965).
Kees Romijn