De beuk van De Rieshoek

NOORDLAREN - Als je bij Glimmen afslaat en de landelijke weg volgt over het spoor met aan weerszijden de bomen, landerijen en de paarden ziet grazen, overvalt je een geluksgevoel.

Als je ons dorp binnen komt kan de Rieshoek je niet ontgaan het karakteristieke schoolgebouw met een grote beuk ervoor die al meer dan 100 jaar het schoolplein siert valt gelijk op.Waar ooit lang geleden het riesholt stond (rijsthout) is later de school gekomen.( Riesholt is een verzamelnaam voor bomen die takken leverden voor het maken van bezems). In de periode 1908 tot 2014 hebben kinderen op deze school leren schrijven met een griffel op een lei en leren lezen met’ aap noot mies’ op de leesplank. Later volgde het schrijven met de balpen en het leren op een computer. De boom heeft kinderen zien komen en gaan spelend met een hoepel knikkerspel of een bal op het plein. In de loop van de tijd zag de boom steeds minder kinderen en drong het feit door dat er op een dag wel eens helemaal geen stemmen meer om hem heen zouden klinken. Zijn vrees werd waarheid en in 2014 moest de school noodgedwongen zijn deur sluiten. Voor menig inwoner van Noordlaren was dit wel even slikken wie van hen heeft er niet op school gezeten? Er volgende een afscheidsfeest op het plein met aan het eind de laatste leerlingen dansend rond de boom. Daarna werd het stil op het plein. Op een dag stond er een container voor de deur en kwamen er mannen de school leeg halen zeg maar gerust leegstrippen. De boom liet van schrik bijna zijn takken vallen dit kon niet waar zijn. De oude school staarde troosteloos voor zich uit. De inwoners van het dorp konden het niet aanzien en vonden dat er een goede bestemming voor moest komen. Ideeën borrelden op en waar een klein dorp groot in kan zijn. Allereerst een kinderopvang hier heeft het dorp zich volledig voor ingezet een heel weekend lang is er een inzamelingsactie voor gehouden. En daar kwam OKI met nu al 22 kinderen die gebruik maken van deze opvang. In de loop van de tijd kwam Inge met Leff die in een klaslokaal een mooie huiskamer heeft gecreëerd waar je koffie kan drinken met wat lekkers erbij. Rianne werkt elke dag bij Inge in haar lokaal en helpt daar waar nodig is. Ze kan lekkere soep maken en in cup cakes bakken is ze een ster. Anneloes komt alleen op de woensdag bij Inge. Het heeft even geduurd maar op 16 april aanstaande is de open dag met om 11.00 uur de opening van Leff. Verder is er een atelier waar kunstenaar John werkt. Even verderop zitten 4 vrouwen in een lokaal waar ze hun eigen bedrijfje runnen, variërend van creatief met kaarten, iets met oude dekens, naailessen volgen en knutselboxen maken. Er zijn regelmatig exposities in het gebouw, er worden bootcamps georganiseerd en buiten is een jeu de boules baan aangelegd. Verder kan je naar yoga en wordt er muziek les gegeven. Regelmatig komen de inwoners van ons dorp allen naar de Rieshoek voor een drankje en een hapje en ziet de boom weer mensen op het plein langs komen. En met mooi weer drink gerust een drankje op mijn bankje onder mijn bladerdek. Tia Ebbinge